petek, 19. oktober 2012

Sebastjan Jeretič: Kako ljudem zlezete v možgane?


Če se je v prejšnjem stoletju kliente še lahko očaralo z umetniškim vtisom, je to danes vse težje. Učinkovitost je postala mantra našega časa. In učinkovitost terjajo tudi naši klienti. Umetnost se bo zato morala umakniti nevromarketingu. Tudi v Sloveniji.

Če želite dvigniti učinkovitost komuniciranja in prepričevanja, morate razumeti logiko delovanja možganov.

Nevroznanost je v zadnjih desetletjih dosegla raven, ki omogoča prelivanje njenih ugotovitev na druga, uporabna področja. Tako nevromarketing z novimi tehnikami in tehnologijami vztrajno premaguje vse ovire in uvodno skepso starega marketinga.

Če želimo dvigniti učinkovitost našega komuniciranja in prepričevanja, je seveda nujno razumeti logiko delovanja možganov, saj so končno le-ti tarča našega delovanja. Možgani so naša naprava za odločanje, in ker želimo vplivati na odločitve, moramo ljudem zlesti v možgane.

No, to je končno počel tudi stari marketing, le da je pri tem uporabljal druge miselne sheme, druge psihološke koncepte. Pač živel je v kontekstu druge filozofije, druge humanistike prejšnjega stoletja.

A tako kot se iz humanistike poslavlja strukturalizem, ki je uporaben le še za umetnostno kritiko, tako bodo novo logiko morala prevzeti tudi druga, uporabna področja. Zakaj? Zato, ker je to bolj učinkovito.

Strateški okvir zgodbe
Med temelji nevro logike je recimo lenoba. Ali energetska učinkovitost, da lepše zveni. Narava želi doseči čim več s čim manj energije in isto velja tudi za naše možgane. Zelo zapletene zgodbe zato razumemo s pomočjo enostavnih okvirov. Ti delujejo kot miselni filtri, prek katerih sprejemamo ali zavračamo posamezna konkretna dejstva povezana z zgodbo. In delujejo kot sprožilci, ki se aktivirajo vsakič, ko naletimo na to zgodbo.

Če želimo obvladovati zgodbo ali blagovno znamko, je zato torej bistveno, da uveljavimo naš strateški okvir.

V zadnjih mesecih je zanimiv primer dveh tujih prevzemov slovenskih podjetij, v katerih so se zaposleni in javnost na podobna dejstva odzvali povsem različno. Seveda je razlogov za to več, a med njimi sta svoje odigrala tudi različna strateška okvira. V enem primeru so novi lastniki jasno obljubili: »Nihče ne bo odpuščen.« V drugem je bil okvir postavljen drugače: »Cilj je, da se število zaposlenih v štirih letih poveča za deset odstotkov.«

Ko filter preseje dejstva
V obeh podjetjih je nato prišlo do reorganizacije in jasno tudi do nekaj odpuščanja. A ta podobna dejstva so se filtrirala prek različnih strateških okvirov.

V prvem primeru so zaposleni in javnost lastnike obtožili, da so prevaranti in lažnivci.

V drugem primeru pa so pozdravili strateški načrt, da se v prihodnjih letih odpira nova delovna mesta. Hkrati pa izrazili tudi razumevanje, da bo v prvem koraku nekaj ljudi izgubilo delovno mesto.

Seveda je razlogov za različne reakcije več, a strateški okviri lahko delujejo kot miselna sidrišča zgodbe in tako determinirajo potek našega projekta. Z bolj učinkovitim postavljanjem okvira namesto dajanja nespametnih obljub bi lahko prvo podjetje ublažilo težave, s katerimi se je moralo soočati. 

A to je le košček logike možganov, ki nam omogoča učinkovitejše komunikacijsko vodenje projektov. Od tega, da vzporedno potekajo različni miselni procesi, od katerih so le nekateri deležni pozornosti zavesti, pa do tega, da imamo v levih možganih nevrološki modul Interpret, ki pač mora oblikovati zgodbice, pa če ima za to podatke ali če jih nima. 

Niz ugotovitev nevroznanosti je uporabnih tudi za nas.

Nam zaupate vaš primer, kako ste dogodek v podjetju umestili v svoj strateški okvir? Kako pri vas sprejemate takšne odločitve oz. s katerimi težavami se pri tem soočate?
****** 

Mag. Sebastjan Jeretič je sicer specializiran za vodenje političnih kampanj, a izkušnje in metode s tega področja prenaša na polje upravljanja z blagovnimi znamkami in javno podobo ter v projekte kriznega komuniciranja. Na svojih predavanjih in seminarjih prikazuje, kako delujejo možgani in kako to uporabiti za učinkovito prepričevanje. Podjetje Neuroagencija d.o.o. vodi različne projekte na področju odnosov z javnostmi in pri tem uporablja logiko nevromarketinga.

Ni komentarjev:

Objavite komentar